RÉGİS DEBRAY

Régis Debray, 1941’de Paris’te zengin ve muhafazakâr bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Yüksek Öğretmen Okulu’nda felsefe eğitimi gördü. Öğrenimi sırasında felsefe doçenti Louis Althusser’in öğrencisi olan Debray, Fransız Komünist Partisi’ne girdi fakat bir süre sonra partiden çıkarıldı. 1961’de Küba’ya giderek köy eğitim seferberliğinde öğretmen olarak çalıştı ve Castro ile tanıştı. 1962’de Venezuela’daki gerillalarla ilgili bir filmin yönetmenliğini yaptı. 1967’de Bolivya’da gerillalara katıldığı gerekçesiyle tutuklandı ve otuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1970’te affedilerek serbest bırakılınca da Şili’ye geçti. 1974’te Fransız Sosyalist Partisi’ne girdi. 1981’de Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand’ın danışmanlığını yaptı.

Debray, ilk baskısı 1967’de yayımlanan Revolutıon dans le Revolution? (Devrim İçinde Devrim mi?) adlı bu kitabında, Latin Amerika’daki gerilla faaliyetlerini incelmiştir. Ona göre, bu kıtadaki baskıcı yönetimlere karşı verilecek mücadele, gezgin gerilla birliklerince başlatılacak, süreç içinde halkın da katılımıyla genişleyecektir. Böylece kitlelerin emperyalizme karşı verdiği mücadele, sosyalizme yönelen bir cepheyi kendiliğinden yaratacaktır. Debray, bu görüşlerini biçimlendirirken arkadaşı Che Guevara’nın görüşlerinden ve eylemlerinden etkilenmiştir.

Debray, 1979’da yayımlanan Le Pouvoir İntellectuel en France (Fransa’da Entelektüel İktidar) adlı kitabında, Fransa’daki ulusal kültürel kurumları, okulları ve basını incelemektedir. Kültürel üretimi, genel mal üretimi süreci içinde ele alarak kitle iletişim araçlarının artan gücünün bu alanda yeni bir entelektüel azınlığın güçlenmesine neden olacağına işaret etmektedir.

Başlıca Yapıtları: Revolutıon dans le Revolution (1967) (Devrim İçinde Devrim mi?) Le Pouvoir İntellectuel en France (1967) (Fransa’da Entelektüel İktidar) ve Critique de la Raison Politique (1982) (Siyasal Usun Eleştirisi.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nothing Found

It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.

Setting

Layout

reset default
X