DENIS O’HEARN

 

1970’ler ile 2000’li yıllar arasında Belfast’ta üniversite hocalığı yaparken bir yandan aktif mücadele içinde yer aldı. Halen Binghamton Üniversitesi’nde (New York) sosyoloji profesörü olarak çalışmaktadır. İrlanda’nın gelişimi,
toplumsal hareketler, İrlanda, ABD ve Türkiye hapishanelerinde uygulanan tecrit üzerine çeşitli kitap ve makaleleri bulunan O’Hearn, aynı zamanda, ABD’de tecrit altında tutulan mahkûmlarla yakın bir ilişki içindedir. Bobby Sands ve yoldaşlarının ölümle sonuçlanan açlık grevi hakkındaki en yetkin kaynak olan Yarım Kalmış Bir Şarkı, 2011’de “Allessandro Tassoni Ödülü”ne (Modena, İtalya) ve 2012’te Uluslararası “Citta di Cassino Letterature dal Fronte Ödülü”ne (Cassino, İtalya) layık bulunmuştur. Kitap, ayrıca, Kaliforniya başta olmak üzere çeşitli ABD hapishanelerinde 2011 ve 2013’te yaşanan geniş katılımlı açlık grevlerine de esin kaynağı olmuştur.

 

Denis O’Hearn, di navbera salên 1970 û 2000ê de dema ku li Belfastê mamostatiya zaningehê dikir di nav têkoşînê de jî bi awayekî aktif cih girt. Niha jî li Zanîngeha Meksîkoyê wek profesorê civaknasiyê dixebite. Pirtûk û nivîsên O’Hoernê ya ku derheqa İrlanda, tevgerên civakî, tecrîdên li girtîgehên Îrlanda, DYA û Tirkiye pêk tê de ne, hene û di heman demê de bi girtiyên ya li DYA’ê ku di bin tecrîde de tên girtin, rê têkiliyek xurt daniye.
Stranek Nîvco Mayî ku derhaqe Bobby Sands û rêhevalên wî de çavkaniya herî xurt e, di 2011ê de “Xelata Allesandro Tassoni” (Modena, İtalya) û “Xelata Citta di Cassino Letterature dal Fronte” (Cassino, İtalya) ya navnetewî girtiye. Di heman demê de serî de Kalîforniyayê grevên birçîbûnê ya mezin a li girtîgehên DYA’ê ya li sala 2011 û 2013an best ji vê pirtûkê wergirtiye.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nothing Found

It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.

Setting

Layout

reset default
X